Рибја чорба

Потребни состојки:

  • 500 гр. риба (лосос)
  • 3 лажици брашно
  • 2-3 моркови
  • Зачин од зеленчук
  • Бибер
  • Ловоров лист
  • Сол
  • Магдонос
  • Масло

Начин на подготовка:

Рибата се мие и се става во тенџере да врие 10′-15′ и се додаваат две ливчиња ловоров лист. Откако рибата ќе се свари, се вади и се остава да се излади, па се чисти од кожата и коските. Во тавче со загреано масло се става морковот, претходно исчистен и изрендан од ситната страна на рендето. Откако морковот добро ќе се испржи, се додава брашното и се пржи заедно додека запршката не добие златникава боја.
Потоа се остава да се излади. Водата во којашто се вареше рибата се прецедува и се става да врие, се додава запршката и се зачинува со зачин, ловоров лист, сол, бибер. Откако сето тоа ќе поврие 5′-10′, се ставаат очистената риба и магдоносот, ситно иситнат. Тогаш чорбата се трга од оган.