Ознака:Посни јадења

Велик Пост

Лазаринки

Лазаринки 1 кг. брашно½ чаша вода½ чаша масло½ чаша таан1 чаша сок од портокал (свежи исцеден)1 чаша шеќер80 гр. гриз200 гр. плазма бисквитимелени ореви (може и бадеми и лешници)суво грозје (може и друго суво овошје)1 м. лаж. цимет1 ќесичка ванила1…

Посни јадења

Посни сочни ќофтиња – без масло

Посни сочни ќофтиња (на вода) Посни сочни ќофтиња (на вода) 3 моркови (средна големина)1 компир (средна големина)1 тиквица ((зелена, Zucchini))3 кромидчиња (млади)1 чешне лук300 гр. брашно од овесбрашно од хељдасусамсолцрн бибер Се рендаат морковите, тиквичката и компирот. Смесата се остава…

Посни јадења

Посни макарони со спанаќ (на вода)

Посни макарони со спанаќ (на вода) Посни макарони со спанаќ и ореви (без масло) кои можете да ги направите во деновите од Великиот пост. 1 пак. макарони (шпагети) (500 гр.)500 гр. спанаќ ((свеж или замрзнати брикети))1/5 глава кромид1/5 праз1 морков1…

Поучни словa

Големата сила на Постот

„ако нашиот надворешен човек тлее, внатрешниот од ден на ден се подновува“ Апостол Павле (2. Кор. 4,16) Послушајте сега за благотворните дејствија на Постот! Св. пр. Илија Големиот Мојсеј, откако помина 40 дена во пост, се удостои да ги добие…

Јадења на вода

Чоколадна торта без масло (на вода)

Чоколадна торта без масло (на вода) Вкусна чоколадна торта, без масло за великопосните денови Пандишпан:250 мл. вода250 гр. шеќер400 гр. брашно1 м. лаж. сода4 лаж. мармалад (мешан)250 мл. газиран сок (газоза, струмка)250 гр. суво овошје (сува смоква, сува кајсија, сува…

Јадења на масло

Ракчиња

Потребни состојки: 450 гр. ракчиња (чистени) 150 мл. маслиново масло 1 лимон 2 чешниња лук 1 лажичка оригано  Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол (хималајска) Кечап Начин на подготовка: Ракчињата се мијат, се полеваат со врела вода и се оставаат да…