Ознака:Риба

Поучни словa

Отец Мина и рибарот

Еден рибар еднаш донел свежа риба на отецот Мина, (побожен монах од скитот Света Ана) за некој празник. Старецот се чудел кога човекот ги фатил рибите, зашто била недела. Затоа го прашал рибарот: „Кога ги фати рибите?“ Тој одговори: „Утрово.…

Посни јадења

Крап на манастирски начин

Потребни состојки: Крап 1 кг. кромид 3 моркови 1 китка магдонос 2 дл. вино 2 дл. домата или 2 домати 1 главица лук Масло Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол Црн бибер 3 ловорови листа Начин на подготовка: Крапот најпрвин…

Мрсни јадења

Ќофтиња или ќебапи од риба

Потребни состојки: 1 кг. риба (шкрапина или ослич) 1 кг. компири 200 гр. кромид ½ главица лук 2 јајца 20 гр. зачин за плескавици (Фант) Масло Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Сол Црн бибер Буковец 3 ловорови листа Начин на подготовка:…

Посни јадења

Рибја чорба

Потребни состојки: 500 гр. риба (лосос) 3 лажици брашно 2-3 моркови Зачин од зеленчук Бибер Ловоров лист Сол Магдонос Масло Начин на подготовка: Рибата се мие и се става во тенџере да врие 10'-15' и се додаваат две ливчиња ловоров…