Качамак на манастирски начин

Потребни состојки:

  • 1 кг. пченкарно брашно
  • 1 лажица сол
  • 100 гр. путер
  • 100 мл. масло
  • 2½ л. вода

Начин на подготовка:

Во длабок сад се става водата да зоврие. Откако ќе зоврие, се додава солта и потоа внимателно се става во неа брашното. Со тенко сукало се прават повеќе дупчиња во брашното и се остава да се вари на тивок оган околу еден час и триесет минути, без мешање. Откако ќе се свари, се меша со сукалото со кружни движења, потоа се додава претходно загреаниот путер и маслото, па одново се промешува, сè додека убаво не се иситни. На крај, по желба, може и да се потпече во рерна.

*Истово може да се подготви и посно, доколку се стави масло или маргарин наместо путер.

Прилог:
Со ова јадење обично оди во прилог сирење, кисело млеко или јогурт и варено јајце, освен во посни денови.