Ознака:Мрсни јадења

Пита

Традиоционална Охридска пита (Комад)

Охридска пита (Комад) Традиоционална Охридска пита (Комад) 800 гр. брашно (Тип - 400)400 мл вода (ладна)10 гр. сол1 прашок за пециво1 лаж. оцетна киселина3 лаж. масло250 гр. маргарина (Кристал)Фил смесаурда или сирење3 јајца180 мл. јогуртпраз (свеж) Подготовка на тестотоВо длабок…

Мрсни јадења

Макарони со печурки и сирење

Макарони со печурки и сирење Прекрасни макарони со печурки и сирење приготвени на манастирски начин 1 пакет макарони2 глави кромид400 гр. печурки (свежи)3 јајца200 гр. сирењемаслозачинсолбибер Макароните најпрво се варат и се цедат од водата.Потоа се ставаат во длабок сад,…

Мрсни јадења

Манастирски специјалитет со црн домат

Потребни состојки: 4 средно големи црни домати 1 кг. црвени домати 400 гр. кисела павлака 300 гр. кашкавал Брашно за црниот домат Рендан лук по вкус Оригано Сол Начин на подготовка: Се мие црниот домат и сече на потенки кругови,…

Мрсни јадења

Потпечени лепчиња со печурки

Потребни состојки: 500 гр. печурки 250 гр. кисела павлака 2 главици кромид 2 чешниња лук 1 стар леб 100 гр. кашкавал 2 лажици брашно Зачин по вкус: сол, бибер, вегета, црвен пипер Малку масло Начин на подготовка: Во длабок сад…

Мрсни јадења

Манастирски пастрмајлии

Манастирски пастрмајлии Вкусни манастирски пастрамајлии 1 кг. брашно1 јајце1 лажиче сол¼ коцка свеж квасец (пекарски)2 лажички шеќер2 лажици масло150-1500 гр. маргарин (исецкан на коцки)200 мл. јогурт (или кисело млеко)½ лажичка прашок за пециво300-400 гр. сирење (рендано)200-300 гр. кашкавал (рендан)5-6 јајца…

Мрсни јадења

Чорба од сирење и кашкавал

Потребни состојки: 200 гр. сирење 200 гр. кашкавал 3 лажици брашно 2-3 моркови 1 лажица зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Фиде Сол Бибер Магдонос Масло Начин на подготовка: Најпрво се подготвува запршката – во соодветен сад се загрева малку масло, па се…