Манастирски пастрмајлии

Манастирски пастрмајлии

Вкусни манастирски пастрамајлии

Вид на јадење Главно јадење
Кујна Бигорска
Клучни зборови Пастрамајлија
Време за припрема 2 часа
Време на подготовка 40 минути
Вкупно време 2 часа 40 минути
Сервирање 4 лица
Калории 1600 kcal

Сосотојки

 • 1 кг. брашно
 • 1 јајце
 • 1 лажиче сол
 • ¼ коцка свеж квасец пекарски
 • 2 лажички шеќер
 • 2 лажици масло
 • 150-1500 гр. маргарин исецкан на коцки
 • 200 мл. јогурт или кисело млеко
 • ½ лажичка прашок за пециво
 • 300-400 гр. сирење рендано
 • 200-300 гр. кашкавал рендан
 • 5-6 јајца изматени
 • свежи печурки по желба
 • туна од конзерва по желба

Начин на подготовка

 1. Во длабок сад се сипува брашното, во средина се прави отвор и внатре се става шеќерот, маслото, јајцата, пецивото, јогуртот и квасецот (доколку е свеж, претходно се топи во една чаша млака вода).

 2. Брашното надвор од отворот се посолува со потребната количина сол, а по потреба се додава и малку топла вода при месењето.

 3. Се замесува мазно и меко тесто, добро се изработува и се остава да стои на топло место, покриено со чиста прекривка, некаде околу 20′-30′, за да стаса.

 4. Кога тестото ќе нарасне, од него се прават мали топчиња, малку поголеми од орев, кои се оставаат околу 5′-10′ за да нараснат малку.

 5. Од топчињата се прават мали форми во вид на кајче и се редат во плех претходно намастен со малку маргарин.

 6. Потоа пастрмајлиите се полнат, и тоа најпрвин со рендано сирење, па врз него се ставаат сецканите печурки, сецканиот кашкавал, се преливаат со 2-3 лажици матено јајце и најгоре се посипува со сусам.

 7. На крај на секоја пастрмајлија се става 1-2 коцки маргарин и по 10′ се ставаат да се печат.

Забелешка

Се служат топли.

G
M
T
Detect languageAfrikaansAlbanianAmharicArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBengaliBosnianBulgarianCatalanCebuanoChichewaChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CorsicanCroatianCzechDanishDutchEnglishEsperantoEstonianFilipinoFinnishFrenchFrisianGalicianGeorgianGermanGreekGujaratiHaitian CreoleHausaHawaiianHebrewHindiHmongHungarianIcelandicIgboIndonesianIrishItalianJapaneseJavaneseKannadaKazakhKhmerKoreanKurdishKyrgyzLaoLatinLatvianLithuanianLuxembourgishMacedonianMalagasyMalayMalayalamMalteseMaoriMarathiMongolianMyanmar (Burmese)NepaliNorwegianPashtoPersianPolishPortuguesePunjabiRomanianRussianSamoanScots GaelicSerbianSesothoShonaSindhiSinhalaSlovakSlovenianSomaliSpanishSundaneseSwahiliSwedishTajikTamilTeluguThaiTurkishUkrainianUrduUzbekVietnameseWelshXhosaYiddishYorubaZulu
AfrikaansAlbanianAmharicArabicArmenianAzerbaijaniBasqueBelarusianBengaliBosnianBulgarianCatalanCebuanoChichewaChinese (Simplified)Chinese (Traditional)CorsicanCroatianCzechDanishDutchEnglishEsperantoEstonianFilipinoFinnishFrenchFrisianGalicianGeorgianGermanGreekGujaratiHaitian CreoleHausaHawaiianHebrewHindiHmongHungarianIcelandicIgboIndonesianIrishItalianJapaneseJavaneseKannadaKazakhKhmerKoreanKurdishKyrgyzLaoLatinLatvianLithuanianLuxembourgishMacedonianMalagasyMalayMalayalamMalteseMaoriMarathiMongolianMyanmar (Burmese)NepaliNorwegianPashtoPersianPolishPortuguesePunjabiRomanianRussianSamoanScots GaelicSerbianSesothoShonaSindhiSinhalaSlovakSlovenianSomaliSpanishSundaneseSwahiliSwedishTajikTamilTeluguThaiTurkishUkrainianUrduUzbekVietnameseWelshXhosaYiddishYorubaZulu
Text-to-speech function is limited to 200 characters