Богослужби

Неделно евхаристиско собрание, за благослов на Божикниот пост

Почеток на постот, почеток на покајанието, на свештена подготовка, за да го примиме Царот на славата, Кој доаѓа од Дева да се роди, во јасли да се положи, смирено и понижено со луѓето да поживее, за нив силно и трајно да ги оживотвори. Премудроста Божја, нашиот Господ Христос да се удостоиме да Го пречекаме со…

Прославен споменот на Бестелесните сили во Бигорски

Хорот ангелски и севеликите чиноначалници Михаил и Гавриил, Архистратизите Божји, денес Црквата Христова ги прославува и им се радува, како на такви кои Бога неуморно Го прославуваат. Небесната хиерархија на војската Господова, силната заштита на напаѓаните и искушувани Христијани, денес им принесува на верните радост ангелска и песна непрестајна, вера непоколеблива и надеж сигурна, оддишка…

Прослава на Свети Георгиј Победоносец во Кнежино

Настапи денот на Победоносецот храбар и вљубеникот Господов, Свети Георгиј славниот. Зборови не се доволни за пофалба на поборникот за вистинската и света вера, вера во Вистината, во Воскресението и во Животот наш, во највозљубениот Господ, Бог и Спасител Исус Христос. Го пофали и прослави Бога до крај и со сѐ, а сега Бог го…

Споменот на Христовиот светилник Свети Димитриј Мироточив во Бигорски

Непресушен извор на миро, благодатно и исцелително, постана, откако со копје во ребра како Христа прободен беше; реки на исцеление точиш врз сите што со вера ти приоѓаат, светило на Црквата, пофалбо Солунска. Светиите се наши патокази кон Царството Небесно. Тие се наши искрени спомагатели во борбата за вистината на вечниот живот и на Воскресението.…

Задушница, или спомен за оние кои умреле, но се живи во Христа

Во своето неодамнешно интервју, нашиот сакан Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, говорејќи за многу суштествени нешта, меѓу другото за смртта ќе се искаже вака: „Оваа страшна состојба на човекот (т.е. смртта) со тага ја почувствувал и Богочовекот Господ Исус Христос, кога заплакал над Својот пријател Лазар, кој веќе четири дена бил во гробот и неговото…

Празнично сослужение за споменот на Светите Отци од Седмиот вселенски собор

Светите Отци од Седмиот вселенски собор, тие прекрасни богољубиви и вистинољубиви столбови на Црквата Христова, засветлија како многубројните ѕвезди на духовното небо, бидејќи без да го сожалуваат и штедат своите животи, се предадоа на големи опасности, мачења, па и смрт за одбрана на ликот Христов, иконата Христова, но и на охристовените икони, Неговите светии. Тој…