Медиумите за нас

Промовирана книгата „Вековит Светилник“ од проф. д-р. Вера С. Антиќ во чест 1000 – годишнината на Бигорски

Бигорското Светилиште беше сведок на уште едно радосно собитие. Прекрасната долгогодишна соработка на бигорскиот старец и игумен, Епископ Партениј и на неговите монаси со во светски рамки познатиот славист и драг пријател на Манастирот, проф. д-р Вера Стојчевска Антиќ, беше запечатена со една топла и за присутните гости душеполезна промоција на нејзината најнова книга, наречена Вековит…

Прва архиерејска Литургија на Епископот Антаниски Партениј во Обителта на Победоносецот

Пречистата Владичица и наша небесна Заштитничка, го испрати денес својот благослов и над Свештената Рајчичка Обител, утврдувајќи го сестринството и присутните верни со благодатни сили за духовни подвизи во постот, преку свечената архиерејска Литургија, отслужена од нивниот старец и владика, Антанискиот Епископ Партениј. Голема беше радоста на присутните во храмот на Победоносецот, што се удостоија…

ЈУБИЛЕЈ: Стружанката Стојановска со велосипед ќе вози 1.000 км во чест на 1.000 години Бигорски манастир

Продолжуваат спортските подвизи на македонски спортисти и планинари во чест на 1.000 годишнината од основањето на Бигорскиот манастир, што се одбележува во ова господово лето. Во низата вакви спортски подвизи е и оној на познатата спортистка, активиста и хуманистка, Мими Стојановска од Струга. – На наша голема радост се случи уште еден спортски подвиг –…

Епископот Антаниски, г. Партениј меѓу галичани

Во стариот храм посветен на света Параскева во Галичник, кој некогаш беше оставен на забот на времето, а сега е обновен и преосветен, во присуство на поранешни жители и нивните потомци, епископот Антаниски, г. Партениј. ја отслужи првата Света архиерејска литургија. Дебар,9 август 2020 (МИА) – Во стариот храм посветен на света Параскева во Галичник, кој…

Достоинствено и без зурлите и тапаните на “Мајовци“ прославен Илинден во Лазарополе, таму најгоре (фотогалерија)

Илинден се одбележа со голема богослужба на владиката Партениј во црквата “Св. Ѓорѓи“, а заради почитување на мерките ги немаше звуците на зурлите и тапаните на “Мајовци“, “Тешкото“ на сред село и традиционалните ора. Лазарополе таму најгоре, Слика убава мајко, од дамнина. Илинден е голем празник, да се прослави, да ни дојдат сите горе во…

Изложба „1000 години Бигорски манастир“ во рамки на “Илинденски денови“

Во Магазата Битола во рамки на Републичкиот фестивал на народни игри и песни „Илинденски денови“, беше отворена изложба „1000 години Бигорски манастир“, придонес на НУ Центар за култура и јубилејните 50 години на фестивалот „Илинденски денови“ кон јубилејот на Бигорскиот манастир основан во 1020 година. На изложбата во која се преставени 17 икони-копии, две фрески…