Грав без масло

Потребни состојки:

 • 400 гр. грав
 • 2 моркови
 • 1 кромид
 • 1 праз
 • 1 пиперка
 • ½ чешне лук
 • 2 ловорови листа
 • 2 лажички буковец
 • 2 лажици таан
 • 1 лажичка зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
 • 1 лажичка нане
 • Бибер
 • Сол

Начин на подготовка:

Гравот убаво се мие и остава да стои во ладна вода околу 6 часа. Откако ќе се исцеди, се става во подлабок сад, се додава вода и ситно исецкан кромид, потоа морков, праз и пиперка и се остава да се вари на тивок оган. После 15′ варење, се додава претходно растворениот таан и буковецот. Откако гравот добро ќе се свари, се додава ситно исецкан лук, зачин од зеленчук, ловоров лист, нане, малку бибер и сол по вкус и се трга од оган.