Ознака:Јадења на вода

Јадења на вода

Чоколадна торта без масло (на вода)

Чоколадна торта без масло (на вода) Вкусна чоколадна торта, без масло за великопосните денови Пандишпан:250 мл. вода250 гр. шеќер400 гр. брашно1 м. лаж. сода4 лаж. мармалад (мешан)250 мл. газиран сок (газоза, струмка)250 гр. суво овошје (сува смоква, сува кајсија, сува…

Благо

Успенска лешник торта

Потребни состојки: Пандишпан: 250 гр. брашно Пециво 250 гр. шеќер Ванилин шеќер 2 супени лажици масло 1 шолја (200-250 гр.) печени лешници (излупени и мелени) 1 шолја (200-250 мл.) кисела вода *Се печат два исти пандишпани Фил 1: 4 пудинзи од…

Благо

Бигорска овошна торта на вода

Потребни состојки: Пандишпан: 500 гр. брашно 1 прашок за пециво и малку сода бикарбона 12 супени лажици шеќер Ванилин шеќер 200 гр. ореви мелени 200 гр. лешници мелени (поубаво е да се потпечени и излупени) Урми сечкани (по желба) Сок…

Јадења на вода

Спанаќ на вода

Потребни состојки: 2 кг. спанаќ  2 главици кромид  3 пиперки 3 моркови 1 филџан ориз  2 лажици доматно пире  2 лажици пченкарно брашно 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) 1 лажичка буковец  1 лажица сенф Бибер Сол Начин на…

Јадења на вода

Шпагети без масло

Потребни состојки: 500 гр. шпагети 250 гр. свежи печурки 100 гр. маслинки 200 мл. домата 2 лажици сенф 3 лажици таан 150 гр. сецкани ореви 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал...) Бибер Сол Начин на подготовка: Во длабок сад…

Благо

Посна торта без масло

Потребни состојки: 15 лажици студена вода 15 лажици шеќер 1 лажичка сода бикарбона 15 лажици брашно 250 гр. мелени ореви 100 гр. суво грозје 250 гр. гриз 1 прашок за пециво Кокос 500 гр. шеќер (за шербет) Начин на подготовка:…