Бигорска овошна торта на вода

Потребни состојки:

Пандишпан:

 • 500 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво и малку сода бикарбона
 • 12 супени лажици шеќер
 • Ванилин шеќер
 • 200 гр. ореви мелени
 • 200 гр. лешници мелени (поубаво е да се потпечени и излупени)
 • Урми сечкани (по желба)
 • Сок од еден лимон
 • 500 мл. млака вода

Фил:

 • 6 пудинзи од чоколада
 • 18 супени лажици шеќер
 • Ванилин шеќер
 • 10 супени лажици кокосово млеко
 • 1½ л. вода
 • 5 банани
 • 5 праски

Начин на подготовка:

Се мешаат сите состојки за пандишпанот, се печат на 150°С, околу 30′.
Врз пандишпанот се реди исечканото овошје и се полева со врел (течен) пудинг.

*Препорачливо е да се пече во подлабок сад, за во истиот, пандишпанот да се полее со пудингот.