Шпагети без масло

Потребни состојки:

  • 500 гр. шпагети
  • 250 гр. свежи печурки
  • 100 гр. маслинки
  • 200 мл. домата
  • 2 лажици сенф
  • 3 лажици таан
  • 150 гр. сецкани ореви
  • 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
  • Бибер
  • Сол

Начин на подготовка:

Во длабок сад се става 3 л. вода, зачин од зеленчук и сенф, а откако ќе зоврие водата, се ставаат шпагетите да се сварат. Откако ќе се сварат, тие се цедат и се враќаат во садот. Во меѓувреме се сецкаат и обаруваат печурките, па се блендираат и со таа смеса се полеваат шпагетите. На маслинките им се отстрануваат семките, се сецкаат и се додаваат во шпагетите, се додава доматата, истолчените ореви, растворениот таан, и на крај се додава сол и бибер по желба.