Спанаќ на вода

Потребни состојки:

 • 2 кг. спанаќ 
 • 2 главици кромид 
 • 3 пиперки
 • 3 моркови
 • 1 филџан ориз 
 • 2 лажици доматно пире 
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
 • 1 лажичка буковец 
 • 1 лажица сенф
 • Бибер
 • Сол

Начин на подготовка:

Спанаќот се мие и се сецка, кромидот се лупи и се сецка на ситно, па се динста во длабок сад со малку вода и се додаваат морковите излупени и исецкани на коцки. Кога морковите ќе се сварат, се додаваат исецканите пиперки и спанаќот и откако сето тоа убаво ќе се издинста, се додава зачинот и буковецот, се остава уште две до три минути и потоа се додава вода. Откако ќе почне да вари, се додава доматното пире и сенфот, а после неколку минути варење се додава пченкарното брашно растворено со ладна вода и оризот. На крај се додава малку бибер, сол по вкус и се остава уште малку да повари.