Слова

Слова на епископ Партениј

Информацијата на Свети Јован Крстител

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Божествената Литургија на празникот Раѓање на Свети Јован Крстител, на 24 јуни/7 јули 2024 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Возљубени браќа и сестри, Денеска благодатта Божја нѐ собра овде, во ова славно Светилиште и на ова свето собрание, за…

Слова на епископ Партениј

Новата епоха на Педесетницата

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, за празникот Педесетница, изговорено на Светата Литургија, на 23 јуни 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, со славословни химни и молитви го славиме големиот празник на Педесетницата Господова, кој воедно претставува и роденден на Црквата. Оти, токму од овој…

Поучни словa

Национализмот во Црквата е неопростлива хула против Христа

Денес Православната Црква го празнува споменот на преподобниот Јустин Ќелиски (Поповиќ), роден на 25 март 1894 г. и упокоен во Господа на 25 март 1979 година. Светиот Синод на Православната Црква на Србија го впиша неговото име во Диптихот на Светиите на 29 април 2010 г. и одреди неговиот спомен да се слави на 1…

Слова на епископ Партениј

Да се облекуваме во сила одозгора

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во Сечесниот храм на Светото Благовештение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 13 јули 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, со благодарствени химни и…

Слова на епископ Партениј

Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија, во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Високопреподобни и сепреподобни отци, браќа и сестри монаси, достојно почитувани ктитори, возљубени браќа и…

Слова на епископ Партениј

Кој ќе ни го одвали каменот од вратата на гробот?

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Света Пасха 2024 лето Спасителово Христос Воскресе! Христос Воскресе! Христос Воскресе! Мили мои, и покрај големиот умор од долгите богослуженија и обврски изминатава седмица, вечерва се чувствувам прерадосен. И оваа неовозмена радост во Христа Воскреснатиот ме води да ви кажам неколку збора за вечерашново преславно…