Најновите 20 објави

Месната заедница од с. Кнежино испрати честитка до отец Партениј по повод неговиот избор за владика

Честитката до нашиот Старец, Архимандрит Партениј, по повод неговиот избор за епископ Антаниски, деновиве упати и Месната заедница од с. Кнежино, којашто ја пренесуваме во целост: До БИГОРСКИ МАНАСТИР „СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ“с. Ростуше 1254 Маврово, Маврови Анови - За Архимандрит ПАРТЕНИЈ, новоизбран викарен епископ Антаниски на Дебарско-кичевската епархија на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија Со искрени…

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

На многаја лета, владико на срцата наши Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот свет. Затоа борбата за спасението на душите е борба со космички размери, борба со сето зло од овој свет, борба „против световните управители на темнината од овој век, против…

Верните на Бигорски ростушани со честитка за нивниот духовен водач по повод изборот за владика

По повод изборот на архимандрит Партениј за епископ Антаниски, Црковниот одбор од село Ростуше му ги испраќа своите најискрени честитки, со желби за добро здравје, успеси во новите предизвици како архиереј на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија. Бог да му помага и понатаму со љубов да го носи крстот на нашиот народ и да…

Многублиските на Бигорски битушани со честитка за нивниот игумен по повод изборот за владика

Во името на жителите на селото Битуше и на оние коишто потекнуваат од него, црковниот одбор при храмовите „Свети Архангел Михаил“, „Свети Илија“, „Свето Вознесение Христово“ и „Свето Преображение“ од село Битуше, на архимандритот Партениј му ја честитаме неговата нова црковна служба, односно неговиот избор за епископ Антаниски на Македонската православна црква - Охридска Ариепископија.…

Вселенскиот патријарх бара мислење од помесните Цркви за начинот на причестување

Н. Б. Сесветост, Вселенскиот патријарх, изразувајќи ја желбата на Мајката Црква за координираност и, според можностите, истообразност помеѓу помесните Православни цркви во поглед на актуелното прашање за Божествената Евхаристија и за начинот на нејзиното раздавање на верните, го испрати до браќата Блаженејши претстојатели следново писмо, датирано на 17-ти од изминатиот месец мај: „Ваше Блаженство, Христос…

И Гарчани со честитка за изборот на отец Партениј за владика

Месната заедница на мијачкото село Гари, родното место на легендарниот копаничар на бигорскиот иконостас, Петре Гарката, испрати честитка по повод изборот на отец Партениј, за епископ Антаниски. Дебар, 1 јуни 2020 (МИА) – Месната заедница на мијачкото село Гари, родното место на легендарниот копаничар на бигорскиот иконостас, Петре Гарката, испрати честиткапо повод изборот на отец…

И Гарчани со честитка и радост за изборот на отец Партениј за владика

И месната заедница на славното мијачко село Гари, родното место на легендарниот копаничар на бигорскиот иконостас, Петре Гарката, испрати честитка по повод изборот на нашиот Старец, отец Партениј, за Епископ Антаниски. Село Гари Гари е четвртото мијачко село кое упати честитка до Старецот, заедно со Галичник, Лазарополе и Тресонче. Во продолжение ви го наведуваме во…

Честитка до архимандрит Партениј од Лазарополчани за изборот за викарен епископ

Жителите на Лазарополе на архимандрит Партениј му го честитаа изборот за епископ на МПЦ-ОА. Дебар, 29 мај 2020 (МИА) – Благочестивите Лазарополчани, кои се наши долгогодишни верни соработници и сотрудници во делото за зачувување на мијачката култура и традиција, се придружија кон многубројните честитки кои деновиве му пристигнуваат од сите страни на нашиот Старец, архимандрит…

ЦО од село Лазарополе му го честита изборот за епископ на архимандрит Партениј

Благочестивите Лазарополчани, кои се наши долгогодишни верни соработници и сотрудници во делото за зачувување на Мијачката култура и традиција, деновиве му го честитаа изборот за епископ на МПЦ - ОА на нашиот Старец, архимандрит Партениј.Нивната честитка ви ја пренесуваме во целост: Во име на Црковниот одбор од храмот „Свети Георгиј Победоносец“, од славното Лазарполе, на…

Вознесението Христово - принесување и соединување на човечката природа со Господа

Откако ја исполни промислата за наша полза, и земното го соедини со небесното, се вознесе во слава, Христе Боже наш, без да се разделиш од нас, но останувајќи секогаш со нас, и викајќи им на оние што Те љубат: Јас сум (секогаш) со вас, и никој ништо против вас не може. (Кондак на празникот) Вознесението…

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Ете, браќа, сега настана за нас празникот на нашиот Господ, посветол од сите празници, кој ги озарува сите со своите светлозарни зраци. Денес небесниот свод, ликувајќи Го подигнува на облак Христа, Кој се вознесува со тело кон неискажливиот престол на Својот Отец. Господ ги собра за радост сите ангелски хорови и им заповеда едногласно да…

И славната Вранештица радосна и благодарна за изборот на отец Партениј за епископ

Група млади жители на славното и херојско село Вранештица, Кичевско, дојдоа денес во Бигорската Обител, за лично да му честитаат на нашиот Старец, отец Партениј, за изборот за нов епископ Антаниски. Радоста што извираше од нивните насмеани лица го одразуваше нивното искрено задоволство од тоа што нивниот духовен татко наскоро ќе стапи во возвишениот архиерејски…

Слово за покајанието

Браќа, должни сме постојано со испитување да го бараме животниот пат и тоа од каде ни доаѓа смртната казна што ја примаме секој ден и час, и да се прашуваме: како тоа, кога веќе бевме нераспадливи, станавме распадливи. Бидејќи нашиот прадедо Адам го послуша советот на ѓаволот, ја прекрши Божјата заповед и ја фрли боготкаената…

Отец Партениј: Монашкиот живот за мене останува врховен животен призив

Специјално за Битолски весник: Киро Кипроски Свештениот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, на редовната седница што ја одржа на 20 мај, на денот на Светиот Апостол и Евангелист Јован Богослов, отец Партениј, игумен на Бигорскиот манастир, беше едногласно изгласан од светите архиереи да го прими благословот на највозвишениот и свет, апостолски архиерејски…

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Дебар, 25мај 2020 (МИА) – До високопреподбниот архимандрит Партениј и понатаму пристигнуваат честитки за неговиот избор за викарен епископ на Дебарско-кичевската епархија, со желби за добро здравје, долг живот и продолжување на неговата благородна мисија започната пред четвртвек. Во низата честитки кои приситигнуваат од сите страни, е и честиката од Месната заедница на познатото село…

Го љубиме ли Бога? – V дел

Ние сме Црквата сите заедно, сите луѓе. Треба да го развиеме тој голем дар, да сме вистински членови на Црквата, да го стекнеме тоа сознание дека не сме изолирани поединци и лица, кои дејствуваат самостојно, туку сме членови на едно тело, распрснато по цел свет. Затоа, гледате дека Црквата, еве, водела борба сите да ја…

Честитка од З.Г. Брзовец до Архимандритот Партениј

Раководството на Здружението на граѓани „Брзовец“ испрати честитка за изборот на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј за викарен епископ на Дебарско-кичевската епархија. Во писмената порака, меѓу другото, се нагласува дека Тресончани, како во минатото, така и во иднина, ќе продолжат да се грижат за традицијата од предците за негување на меѓусебната поддршка со Бигорскиот…

Бискупот Стојанов упати честитки до новоименуваните архиереи на МПЦ – ОА г. Партениј и г. Григориј

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх. монс. д-р Киро Стојанов по повод именувањето на игуменот на Бигорскиот манастир, г. Партениј за Викарен епископ на Дебарско – кичевската епархија со титула „Епископ Антаниски“, како и именувањето на г. Григориј од Осоговскиот манастир „Свети Јоаким Осоговски“ за митрополит на Кумановско – осоговската епархија со титула Сарандопорски,…

Бигорската обител го пречека својот духовен татко како новоизбран епископ

Со серадосно ликување, Светата Бигорска Обител, заедно со притекнатите верници, достоинствено го дочека својот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, кој денес едногласно беше избран за нов епископ од страна на светите архијереи на Свештениот Синод на МПЦ-ОА. По повод свечениот пречек, Старецот низ солзи ги упати кон нас овие татковски зборови: Мили мои, во овој…

Игуменот на Бигорскиот манастир, отец Партениј, избран за нов епископ на МПЦ-ОА

На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран за нов епископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Скопје, 21 мај 2020 (МИА) – На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран…