Најновите 20 објави

На многаја и благаја лета, Високопреосветен Владико наш!

Во светот сјаат светлоносно две светила: великиот Тимотеј, еден од Христовите апостоли, и маченикот Анастасиј, еден од сличните нему, коишто ние ги славиме заедно. (светилен на Утрена на св. ап. Тимотеј и преп. мч. Анастасиј Персиски) Се исполни кажувањето Давидово бидејќи нашиот блажен и секогаш спомнуван Тимотеј се јави како молња озарувајќи ги со својата…

Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас)

На 2 февруари, на празникот Сретение Господово (по нив стил), на 92-годишна возраст почина митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас). Митрополитот Јован, заедно со Митрополитот Калист (Вер), беа најпознатите современи православни теолози и философи, воедно архиереи на Вселенската Патријаршија. Тој почина вчера во болница во Атина, каде што се лекуваше последниве недели. Митрополитот Јован е роден на…

Ново чудо во Бигорски

Деновиве на манастирска електронска пошта стаса уште едно сведоштво за чудо, поскоро за една серија чуда сотворени од нашиот најмил небесен застапник, Свети Јован Претеча и Крстител. Ви го пренесуваме писмото во целост: Молитва пред Бигорската чудотворна икона на Свети Јован Крстител и Претеча Здраво.  Сакам со моево писмо да посведочам за тоа што ми…

Борба со среброљубието

Извадок од книгата на Св. Јован Лествичник од вториот том на Добротољубието. За борбата со осумте главни страсти Борба со среброљубието Среброљубето е исмејувач и доброволен нарушувач на духот на Светото Евангелие - љубовта. 1. Среброљубието е ќерка на неверието. Тоа како свои оправдувања ги посочува: можните болести и слабости, староста, и ненадејниот глад поради…

Замката на претераното размислување

Ние сите си правиме сценарија во нашите глави, нели? Исто така, сите си имаме свои мисли. Секако, мислите само доаѓаат и си одат, додека овие сценарија обично се поврзани со нашата психа, можеби со нашите доживувања во утробата, нашите гени, околината, итн. Расудувањата се малку покомплексни и обично потешко се менуваат, додека мислите едноставно доаѓаат…

Благословената желба на човекот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на Закхеј, по читањето на Евангелието на Светата Литургија, на 29 јануари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чувме, мили мои, од светото Евангелие за доста интересен настан од животот на Спасителот наш Господ Исус Христос, поврзан со…

Ја искачуваме лествицата на Св. Јован слегувајќи (втор дел)

Кога ќе слезеш, ќе видиш реално каде слегуваш – во својот живот, во својата душа, во својата состојба, во своето минато. Кога ќе слезеш и ќе ја видиш таа бездна, тој хаос, тој мрак, таа состојба, тогаш не можеш ништо друго да направиш, освен да го извикаш она што го извикал Св. Григориј Палама преку…

Ја искачуваме лествицата на Св. Јован слегувајќи (прв дел)

Сѐ што е во Црквата е едно обновување, преродба, почеток. Влегуваш во Триодот и среќаваш еден митар – сѐ најлошо. Не многу понатаму среќаваш еден блуден син, одново сѐ најлошо. Црквата ти ги покажува сите оние кои некогаш биле мрачни, но преку покајанието и смирението станале светли, а и сите оние кои со многу борба…

(Видео) Водици во Ростуше и на Радика

Настапи денот на откровението Божјо. Ден во кој Бог му се објави на човекот. Денес Небесата со светлини се отвораат пред човекот. Денес духовниот вид се отвора за небесните светлини. Денес ни засветли за богопознание трисолнечната светлина на едното Сонце на правдата, Отецот, Синот и Духот Свет, Троица Едносуштна и Неразделна. Реки од благодат и…

Празникот на Светлините

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение на Водокрст, 18 јануари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Да Му благодариме, мили мои, на семилостивиот наш Бог, што и оваа година, во навечерието на големиот празник Богојавление, нè удостои да…

Традиционалното бигорско бдение на Водокрст

Во нашата Свештена Бигорска Обител, која за свој закрилник го има големиот Свети Јован, Пророк, Претеча и Крстител, на денот наречен Водокрст се изврши традиционалното сеноќно бдение. На ова умилително бдение, верници од околните села на Бигорскиот Манастир, на чело со кумовите, доаѓаат во Претечевиот храм, носејќи од секое село посебно подготвени крст, босилек, црвено-бел…

Апел

Драги во Христа верници и почитувани наши пријатели, Ве повикуваме и ве замолуваме да не се вознемирувате, ниту да се исполнувате со непријатни чувства и мисли поради клеветите, неоснованите тврдења и злонамерните инсинуации изнесени од страна на еден од митрополитите на нашата најсвета МПЦ-ОА, туку да се радувате и во мир и молитва да го…

Концертно торжество во Кичево

Откако се насладивме со Рождественската радост, која после божикното литургиско торжество во храмовите продолжи со големиот Божикен концерт во прекрасниот амбиент на Македонската Филхармонија, еве повторно, новото лето Господово нѐ повика на ново духовно веселие. Овој пат, домаќин на празничниот амбиент беше градот Кичево, кој блескајќи со посебен сјај, чиниш од секое свое катче ја…

Патријаршиски благослов за Новото лето Господово

Царско име, царско свештенство, царско достоинство: Светиот Василиј Велики. Споменот на праведниот е со пофалби, особено споменот на еден таков огнен столб на Црквата Христова, кој со своите молитви ги крепи Христијаните. Господ на Светиот Ефрем Сирин уште за време на животот на земјата му открил во видение за Свети Василиј Велики, дека тој е…

Посета на Митрополитот г. Андреј Аркалохориски од Вселенската Патријаршија

Божјото самопонижување и снисходење кон човекот, преку воплотувањето на Синот и Словото на Отецот, е настан со неспоредлива егзистенцијална важност за целото човештво, но и за секој еден човек поодделно. Радоста од тој неискажливо љубовен акт на Бога кон човекот, која во Бигорски го исполнува целиот простор, материјален и духовен, во овие свети и светли…

10-те најзначајни настани со кои ја испраќаме 2022-та година

1. Серадосно благовестие од Цариград: Вселенската Патријаршија ја призна нашата древна и возобновена Охридска Архиепископија за канонска 26 април/9 мај 2022 лето Господово Ден на Воскресение, да се просветиме, луѓе“, зашто стигна благата вест за воскресението на нашата славна и света, древна и најсакана Охридска Архиепископија! Како што некогаш Христовото Евангелие засветли среде нашиот народ…

Средба со Митрополитот Волоколамски г. Антониј

На 11.1.2023 година, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, придружуван од Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј и Епископот Хераклејски г. Климент, оствари средба со Митрополитот Волоколамски г. Антониј, којшто беше придружуван од архимандрит Васијан, протојереите Николај Балашов и Игор Јакимчук и јерејот Александар Ершов.

(Видео) Божикен концерт на радоста

Во вечерните часови на 9 јануари, денот посветен на Светиот првомаченик Стефан, во прекрасниот амбиент на големата сала на Македонската филхармонија се одржа долгоочекуваниот прв Божикен концерт на традиционални празнични каланди. На свечениот концерт, кој беше своевидна круна на тридневното торжество на Христовото раѓање и ги заокружи годинешните активности на огромниот број пожртвувани членови и…

Востоличен новиот Архиепископ на Кипар г. Георгиј III

Вчера, 08.01.2023, попладне, во главниот град на островот Кипар, Левкосија, се изврши интронизацијата, односно востоличувањето на Пафскиот митрополит г. Георгиј за Архиепископ на древната Црква на Кипар како Архиепископ на Нова Јустинијана и на цел Кипар. Во диптихот на Кипарската црква тој е 76 Архиепископ, а трети што носи такво име (Георгиј III). Древната столица…

(Видео) Рождество Христово – Божик

Предвечниот Бог, Творецот на Небото и на Земјата, на ангелите и на луѓето, на животните и на растенијата, на просторот и на вековите, доаѓа да се роди на Земјата, да стане човек, за да го обожи човекот, та да стане тој бог по благодат. За таа цел, нашиот Спасител ја избира Пречистата Дева Марија, нејзината…