Ознака:Глас Божји

Слова на архимандрит Партениј

Гласот на неодоливата Сладост

Во втората недела по Педесетница, Старецот Архимандрит Партениј отслужи Света Божествена Литургија во бигорскиот соборен храм. На трпезата што следеше потоа, тој им се обрати на присутните со проповед. енес, мили мои, на Светата Литургија прочитавме едно мало по должина,…