Слова на архимандрит Партениј

Во духот и силата на Илија

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на празникот Илинден, на Божествената Литургија отслужена во храмот „Св. Вмч. Георгиј Победоносец“, во с. Лазарополе     Денес, мили мои, го славиме големиот и свет, старозаветен пророк Илија, родум Израилец, кој бил особено истакнат по својата огнена љубов и ревност кон вистинскиот Бог. Како што добро знаете,…

Претечата Христов – поборник за соборноста

Поздравно слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено пред почетокот на сеноќното бдение во чест на Рождеството на Свети Јован Претеча и Крстител   Ваше Високопреосвештенство, Скапоцени наши пријатели од православна Грција, Возљубени браќа, сестри и мили духовни чеда во Христа,   Повторно „гласот на оној, што вика во пустината“, Претечата на Словото, „ластовицата прекрасна…

Вратата небесна, која дверите на Рајот ни ги отвори

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено пред почетокот на сеноќното бдение во чест на Пресвета Богородица, а во спомен на нејзината чудотворна икона „Достојно ест“     Добра ви вечер на сите, мили мои, и добро ни дојдовте! Од сè срце ви посакувам Пресвета Богородица да ги исполни вечерва вашите срца со благодатта што…

Светлината на Светилата незаодни

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено на Светата Литургија во скитот на Свети Кирил и Методиј во с. Битуше, по повод нивниот спомен Денес, мили мои, чувме од Светото Евангелие како Господ наш Исус Христос ги советува апостолите, а преку нив и сите нас, велејќи им: Така треба да свети пред луѓето и вашата…

Збор два со љубов за мојот старец

Недостижна е за разумот духовната суштина и длабочина на православните духоносни старци и секој обид да се допре до она што е откриено само за Божјите очи, би завршил со неуспех. Но сепак, оние скапоцени мигови што Господ нѐ удостојува да ги поминеме во нивна близина, нѐ обврзуваат да го споделиме сведоштвото за она што…

Воскресението Христовото е реалност што се живее

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Света Пасха или мои, се собравме во ова сесвештено утро, за со воскресенска радост да го прославиме „овој наречен и свет Ден, прв од седмицата, цар и господар; Празник над празниците и торжество над торжествата“ – како што пее денес сета православна екумена. Воскресението Христово е темел, суштина…