Ознака:Монаштво

Слова на епископ Партениј

Да бидеме гласот кој ги повикува сите кон Јагнето Божјо

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, на 28 август / 10 септември 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и…

Богослужби

Втора недела по Педесетница

Веќе зачекоривме по долгата стаза на неделите по Светата Педесетница, кои подобно на Христовите години на земјата се триесет и три на број, после кои, пак, следуваат подготвителните недели за Велигденскиот пост, неделите на постот, Страдалната, Воскресението, неделите по Воскресението,…

Слова на епископ Партениј

Гласот Христов во нашиот живот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија, во втората недела по Педесетница, на 18 јуни 2023 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денешното Свето Евангелие од апостолот и евангелист Матеј…

Настани

Монашка посета од Обителта на Свети Никодим Агиорит, Пендалофос – Р. Грција

Голем Божји благослов и радост за нашата Света Обител ни донесе престојот на дел од братството на манастирот Свети Никодим Агиорит, од месноста Пендалофос од соседна Р. Грција, заедно со нивниот свет старец и игумен, Високопреподобниот Архимандрит г. Хризостом II.…

Вести од светот

Посета на Вселенскиот Патријарх во Светата Гора Атонска

Во сослужение на 11 игумени денеска наутро се изврши Света Патријаршиска Литургија во сечесниот храм на Протатонот на Света Гора. Во меѓувреме Претстојателот на Православието испрати силни пораки во и надвор од Атонската држава. Гласна порака на Патријархот Вартоломеј до…

Богослужби

Споменот на Авва Антониј Велики во Бигорски

Монашкиот собор на бигорските црнорисци денес празнично се радуваше за споменот на таткото на монаштвото, големиот Авва и наш небесен застапник, Преподобниот Антониј Велики, сонцето на монасите, светилникот на верните, учителот на добродетелите, огнот на љубовта Христа – по чиј…