Ознака:Русија

Руска Православна Црква

Сочувство по повод немилиот настан во Русија

Вестите за грозоморниот, нечовечки и буквално егзекуторски чин од концертната сала „Крокус Сити Хол, во Москва, Руска Федерација, го трогна до плач и болка секое мирољубиво срце низ светот. Овој настан уште еднаш го потврди непишаното правило дека во секоја…

Настани

Посета на Н.Е. Амбасадорката на Украина во Бигорски

Денеска во пријателска посета на Свештената Бигорска Обител допатува Амбасадорката на Украина во земјава, Нејзината Екселенција г-ѓа Лариса Дир, во придружба со свои соработници. Ценетите гости беа пречекани во духот на манастирското гостопримство. Најнапред од страна на браќата им беше…

Вести од светот

Крахот на РПЦ

Светиот Синод на РПЦ имаше вонредно заседание за „украинското прашање“. Пуста работа. Нема такво прашање. „Укриаинското прашање“ за РПЦ и пошироко, за Русија, веќе е решено, заклучно со 2014 година. Ова „прашање“ беше решено со војна еднаш засекогаш и не…