Ознака:Слово на Митрополит Јосиф

Богослужби

За соборот на сите Светии – евхаристиски собор во Гостивар

Единствени во верата, сите заедно духовно да го празнуваме торжеството на оние што од памтивек Му угодиле на Бога, чесниот Собор на патријарси, пророци, украсот на апостолите, собранието на мачениците, пофалбата на испосниците, споменот на сите Светии, зашто тие се…

Настани

Неформална посета на Митрополитот Тетовско-гостиварски и на директорот на КОВЗРГ

Денеска во неформална посета на Свештената Бигорска Обител дојде нашиот некогашен собрат, почитуваниот Митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со директорот на Комисијата за односи со верските заедници, г. Даријан Сотировски, кои враќајќи се од пат, решиле да ја посетата нашата…

Посланија

Слово на Неговото Високопреосвештенство Митрополит тетовско–гостиварски г. Јосиф во храмот на Св. Вмч. Георгиј Победоносец во Струга, пред почетокот на свечената литија

Возљубени во Господа, Вака благоволи Бог, оваа недела осветлена од Христовото воскресение, најсветла меѓу неделите во годината, осмислена од победата што за нас ја извојува Спасителот Господ Исус Христос преку Своето снисходење, смртта и воскресението, да ја збогатиме и со…

Настани

Радосна посета

Каде и да нѐ однел животот, во која и да било земја, родителската љубов е секогаш онаа сила што нѐ привлекува и тера да си спомнуваме за местото каде сме пораснале, каде сме ги доживеале најголемите радости, за кое нѐ…

Настани

Посета на епископот Велички г. Јосиф на Бигорскиот манастир

Колку неискажливо и несфатливо нешто е духовната љубов меѓу старецот и духовното чедо. Тоа е вистинска света тајна, една нераскинлива врска, создадена за вечноста. На таа љубов, која не е од овој свет, ништо во светот не може да и…

Посланија

Пристапна беседа на Неговото Преосвештенство, епископот Велички, г. Јосиф

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух  Ваше Блаженство, Ваши високипреосвештенства, Ваше преосвештенство, Сечесни отци и богољубиви монаси, Возљубени во Господа, браќа и сестри. Денес сите ние сме сведоци, а истовремено и учесници на овој свештен литургиски собор…