Ознака:Константин Кавасила

октомври

† Св. апостол и евангелист Лука; св. Константин Кавасила

18 OКТOМВРИ 1. Св. Лука апoстoл и eвангeлист. Рoдeн e вo Антиoхија. Вo свoјата младoст дoбрo ја изучил грчката филoзoфија, мeдицината и живoписoт. Вo врeмeтo на дeјнoста на Гoспoда Исуса на зeмјата, св. Лука дoшoл вo Eрусалим, кадe штo сe…

Виктор Недески

Ликот и делото на Свети Константин Кавасила Архиепископ Охридски

Великиот меѓу архиепископите на славната Охридска Архиепископија - светиот Константин Кавасила е вистинска пофалба и украс, не само на градот крај белото езеро, туку и на Православната Црква ширум вселената. Неговиот животен пат е специфичен по многу нешта. Живеејќи во…

Посланија

Слово на Неговото Блаженство, г. г. Стефан, по повод празникот на Св. Константин Кавасила, Архиепископ Охридски

Соборен храм „Св. Софија“, Охрид Возљубени во Господа, Црквата е Тело Христово, а ние, верниот народ Божји, царското свештенство, сме членови на тоа Тело. Или како што вели светиот апостол Павле: Лебот е само еден, едно тело сме ние многуте,…

Настани

Торжествено прославен споменот на Св. Константин Кавасила

Соборен храм „Св. Софија“, Охрид Древните ѕидови на соборниот храм на нашата најсвета Охридска Архиепископија,храмот на Премудроста Божја во Охрид, денес беа сведоци на уште едно торжествено собитие од животот на нашата Црква. Видоа тие, заедно со многубројниот верен народ,…