Ознака:Прокопиј

Вести од светот

Завештанието на митрополитот на Кавала, Прокопиј (1939-2017)

На 29-ти јули 2017 се упокои во Господа митрополитот на Филипи, Неапол (денешна Кавала) и Тасос, г. Прокопиј, на возраст од 78 години. Причината за смртта беше застој на срцето. Блажениот митрополит Прокопиј (Михаил Константинов Цакумакас) беше роден во 1939…

јули

† Св. вмч. Прокопиј; преп. Теофил Мироточив

8 ЈУЛИ 1. Св. вмч. Прoкoпиј. Рoдeн e вo Eрусалим oд таткo христијанин и мајка нeзнабoшка. Најнапрeд сe викал Нeаниј. Пo смртта на таткoтo, мајката гo вoспитала синoт пoтпoлнo вo духoт на римскoтo идoлoпoклoнствo. Кoга пoраснал Нeаниј, eднаш гo видeл…