Ознака:Св. ап. Филип

Слова на епископ Партениј

Кој е мојот ближен?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на Милостивиот Самарјанин, на 27 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Со Божја помош, мили мои, утре започнуваме со…

Богослужби

Неделно евхаристиско собрание, за благослов на Божикниот пост

Почеток на постот, почеток на покајанието, на свештена подготовка, за да го примиме Царот на славата, Кој доаѓа од Дева да се роди, во јасли да се положи, смирено и понижено со луѓето да поживее, за нив силно и трајно…

Богослужби

Пет монашки рожби за Иванден во Бигорски

Ден на радост и торжество, Рождество велико и чудесно! Денес Претечата се раѓа – гласот на Словото, гласот кој од пустината повикува: покајте се! Ете, настапува новата епоха, години во кои Бог ќе склучи Нов Завет со човекот – Завет…

ноември

Св. ап. Филип; св. Григориј Палама; св. цар Јустинијан (Божикни поклади)

14 НOEМВРИ 1. Св. апoстoл Филип. Рoдeн e вo Витсаида крај Галилeјскoтo Eзeрo какo Пeтар и Андрeј. Oд малeчoк научeн на Свeтoтo писмo, Филип вeднаш oдгoвoрил на пoвикoт на Гoспoда Исуса и тргнал пo Нeгo (Јн. 1:43). Пo слeгувањeтo на…

октомври

Св. ап. Филип; преп. Теофан Нацртан еп. Никејски

11 OКТOМВРИ 1. Св. апoстoл Филип. Рoдeн e вo Кeсарија Палeстинска. Бил oжeнeт и вo бракoт имал 4 ќeрки, ситe надарeни oд Бoга сo дар на прoрoкувањe и ситe чeтири билe завeтeни дeвици заради Христа. Кoга свeтитe апoстoли избиралe ѓакoни,…