Ознака:Богохулие

Слова на епископ Партениј

Кој е мојот ближен?

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на Милостивиот Самарјанин, на 27 ноември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Со Божја помош, мили мои, утре започнуваме со…

Поучни словa

Богохулните помисли

1. Кои помисли се богохулни   – Старче, сѐ уште не разбирам кога помислата е богохулна. – Кога на ум ќе ни паднат грди претстави за Христос, за Богородица, за светителите, или за нешто свето и свештено, или, пак, за нашиот…