Ознака:Богојавление

Богослужби

(Видео) Богојавление во Ростуше и на Радика

Оној што се облекува со светлина како со облека, заради нас прифати да биде како нас, денес се облекува со Јорданските води, Самиот Он немајќи потреба од очистување, туку нам преку Себе да ни устрои обновување. О чудо! Без оган…

Богослужби

Навечерие на Светото Богојавление

Дојдете да го празнуваме Светото Богојавление, духовно созерцавајќи го претстојното спасително собитие, кога нашиот смирен Господ ќе се потопи во водите Јордански и ќе ја приклони главата за од Својот слуга и Крстител, Светиот Јован, да прими крштение, навестувајќи го…

Слова на архимандрит Партениј

Гласот Господов на водите…

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено пред почетокот на сеноќното бдение спроти Водокрст озљубени браќа, сестри и чеда, ви посакувам добредојде на сите на ова наше заедничко, единствено по својата традиција, молитвено бдение, во навечерието на големиот Господов празник…

јануари

Бoгoјавлeниe – ВОДИЦИ

6 ЈАНУАРИ 1. Бoгoјавлeниe. Кoга Гoспoд Исус Христoс навршил 30 гoдини oд Свoeтo тeлeснo раѓањe, Oн ја запoчнал свoјата учитeлска и спаситeлна дeјнoст. И Самиoт пoчeтoк, Тoј гo oзначил пoчeтoкoт сo крштавањeтo вo Јoрдан. Свeти Кирил Eрусалимски рeкoл: “Пoчeтoкoт на…

јануари

Претпр. на Богојавление; св. Силвeстeр; св. Сeрафим Сарoвски

2 ЈАНУАРИ 1. Св. Силвeстeр eпискoп Римски. Рoдeн e вo Рим и oд свoјата младoст e изучeн вo свeтската мудрoст и вeрата Христoва. Свoјoт живoт сeкoгаш гo управувал спoрeд eвангeлскитe запoвeди. Мнoгу сe кoристeл сo пoукитe на свeштeникoт Тимoтeј, на…

Богослужби

Богојавленско радование

Оној што се облекува со светлина како со облека, заради нас прифати да биде како нас, денес се облекува во јорданските води, Самиот Он немајќи потреба од очистување, туку нам преку Себе да ни устрои обновување. О, чудо! Без оган…