Ознака:Именден

Настани

Претставници од Бигорски на именден кај Сесветиот Вселенски Патријарх

Изминативе два дена, на 10 и 11 јуни, кога според новиот стил Црквата Божја го слави споменот на Светите славни Апостоли Вартоломеј и Варнава, како и на Пресветата Владичица наша Богородица, во чест на нејзината чудотворна светогорска икона „Достојно ест“,…

Слова на епископ Партениј

Со покајание да се вратиме во прегратките на Отца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на блудниот син, на 19 февруари / 3 март 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ја чувме сега, мили мои,…

Богослужби

(Видео) Сеправославно сослужение, братољубие, архимандритско достоинство на литургиското славје на Св. Партениј

Божествената Литургија е кулминација на љубовта, верата, радоста, милоста, благодатта... Вчерашната празнична архиерејска Литургија, предводена од многу почитуваниот пастир на оваа света Дебарско-кичевска епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Тимотеј, во братско сослужение со нашиот драг, сакан и долгогодишен пријател во…

Посланија

Светиот Партениј како образец за умен човек

Слово не Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, на Божествената Литургија во чест на споменот на Свети Партениј Лапсакиски, 7/20 февруари 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Честопати се поставува…

Богослужби

(Видео) Собрание на љубовта во Христа во чест на Св. Партениј и именденот на Старецот

Што е тоа што може да ги натера луѓето да поминат километри и километри, да дојдат од сите страни, да се соберат на заедничка прослава? Ништо друго освен љубовта. Само љубовта, како одговор на љубовта што зрачи од татковското срце.…

Слова на епископ Партениј

Ромејството – жива сага на православната култура, убавина и идентитет

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба во чест на Светиот Партениј Лампсакиски Чудотворец, на 6/19 февруари 2024 лето Господово Ваше Преосвештенство, наш возљубен брате и сослужителу, свет владико Аморејски…