Ознака:Камбани

Настани

Посета на почесниот конзул на Р. Србија г. Владимир Стајиќ

Во денешното прекрасно неделно попладне, под белото покривало на снежната идила, во посета на Свештената Бигорска Обител допатува почесниот конзул на Република Србија во Република Северна Македонија во Куманово, г. Владимир Стајиќ. Ценетиот гостин, кој меѓу другото, е голем пријател…

Настани

Обновените стари бигорски камбани поставени во Рајчица

Во овој празничен период на пасхално ликување, во Бигорскиот метох, Манастирот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, се случи уште една убава и достофална работа. Имено, со благослов на нашиот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, кој со сите свои сили ревнува…