Ознака:Канонизација

Вести од светот

Прва Богослужба во чест на Св. Герасим Химнограф

На 10ти јануари оваа година, светиот Синод на Константинополската Патријаршија го канонизираше старец Герасим Химнограф, кој се упокои во 1991 година и беше познат како голем аскет, автор на повеќе од 2000 богослужби. Ова беше прва празнична богослужба во негова…

Вести од светот

Нов канонизиран светител

На 16ти ноември оваа година, Константинополската Вселенска Патријаршија го канонизира преподобен Гервасиј Параскевопулос, наречен „Светецот на Патра“. Тој бил роден 1877 година, во селото Граница, Јужна Грција и поминал многу тешко детство во бедно семејство. Од мал останал без мајка…

Вести од светот

Устоличен новиот Митрополит на Солун г. Филотеј

Откако пред извесно време Високопреосвештениот Митрополит на градот Солун г. Антим се повлече од митрополитската столица поради прилична старост, од страна на Светиот и Свештен Синод на Православната Црква на Грција за негов преемник беше предложен, изгласан и избран досегашниот…

Вести од светот

Православната Црква се здоби со двајца нови Светии

Бог Троица, Отецот, Синот и Светиот Дух, Кој со неискажлива и непоимлива добрина, милосрдие и промисла, создал и устројува сѐ, ѝ дал радост и сила на Црквата Своја која Единородниот Син Божји, Господ наш Исус Христос со Својата Чесна Крв…

Вести од светот

Геронтиса Гаврилија, „Подвижничката на љубовта“ официјално канонизирана од страна на Константинопол

На својата последна седница, Светиот Синод на Константинополската Патријаршија донесе одлука Старицата Гаврилија (Папајанис)да биде официјално канонизирана. Мајка Гаврилија († 1992) - грчката православна монахиња која целиот свој живот го посвети во грижа за сиромашните и болните, меѓу православните верници…

Вести од светот

Двајца црковни Отци вброени во Диптихот на Светиите

Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј претстоеше и го изврши чинодејствието на потпишување на Патријаршискиот и Синодален Акт за впишување, вбројување и објавување на двајца нови Светители во календарот на Православната Црква, коешто се случи во Средата, 26…