Ознака:Книги

Настани

Промоција на книга и јубилеј на новинарот Киро Кипроски во Бигорски

55-годишна творечка дејност Денеска во достоинствена и вдахновувачка атмосфера во големата сала за свечености на Бигорскиот манастир Свети Јован Крстител, се одржа велелепната промоција на монографијата „Духовните светилишта на гостиварското архиерејско намесништво“ од авторот г. Киро Кипроски, публицист и доајен…

Настани

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска

На празничното ликување за Лазаревото воскресение свој посебен украс денеска му додаде свечената промоција на две книжевни творби на авторката Билјана Андоновска од Битола. Имено, во пространата одаја за свечености во Бигорскиот Манастир, во присуство на нашиот Старец и Игумен,…

Медиумите за нас

Помеѓу книги стари илјадници години во Бигорскиот манастир

Гоце.мк помеѓу книги стари илјадници години во Бигорскиот манастир, помеѓу природа која ни ги украде срцата и мирисот во Библиотеката што ќе се памети уште долго. Репортажата ја пишуваа: Маријана Николова, Милена Тасева и Верица Милорадова Дел од богатата ризница…

Медиумите за нас

Македонисти од Источна Македонија во посета на Библиотеката на Бигорскиот манастир

Млади македонисти од Источна Македонија во посета на Библиотеката на Бигорскиот манастир. Целта – да се осознае книжевноста, поводот – двоен. Имено, посетата се реализираше во рамки на месецот на љубители на библиотеки, како и пред неколку дена одбележаниот Меѓународен…

Слова на епископ Партениј

Литургискиот целив на Божјата безгранична љубов

Предисловие на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, на книгата „Божествената Литургија“, во издание на Бигорскиот Манастир Единствена причина за создавањето на овој преубав свет е љубовта Божја. А круната, пак, на целото создавање, како…

Настани

„Епископ Партениј, Игумен Бигорски, 25 години монах и свештенослужител“

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: 25 години монах и свештенослужител Почитувани љубители на Бигорската Обител, На голема радост на нашата монашка заедница, деновиве од печат излезе новото книжевно издание на Свештената Бигорска Обител, подготвувано изминатава година: „Епископ Партениј, 25 години монах…