Ознака:Либија

Вести од светот

Папата Франциск ги објави Коптските Православни маченици за Светии на Христијаните

Папата Франциск го пофали храброто исповедање на 21-те Коптски православни Христијани кои беа убиени од ИДИЛ во 2015 година, нарекувајќи ги ,,Светии на сите Христијани‘‘. Во својата видео порака за ,,Денот на современите маченици‘‘ Папата изјави: Со љубов го чувам…