Ознака:Митрополит Тимотеј

Поучни словa

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј изговорено на Литургијата во чест на Св. Георгиј Победоносец

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Драги браќа и сестри, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј Свети Јован Богослов го започнува Светото Евангелие со зборовите: „Во почетокот беше Словото, и Словото беше во Бога и Бог беше Словото“ (Јн.…

Поучни словa

Твоето раѓање, Богородице Дево, радост ѝ јави на целата вселена…

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј, за празникот Рождество на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија во Свештената Пречистанска Обител Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Драги браќа и сестри, Уште древните христијани во црковните песни, Пресвета…

Поучни словa

Благословениот пород на праведните Јоаким и Ана

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј, изговорено на вечерната богослужба по повод Рождеството на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевска   Во името на Отецот и Синот и Св. Дух! Драги браќа и сестри, Дали човечкиот разум и ум може…

Настани

Посета на Митрополитот Тимотеј

Вчера попладнето, Светите славни и сефални Апостоли ни приредија уште едно духовно веселие – во посета на нашата Обител ни го донесоа нашиот возљубен архипастир, Митрополитот г. Тимотеј, кој беше придружуван од игуменот на Свештената Обител на Свети Наум Охридски,…

Настани

Свети апостол Тимотеј

Богомудар Тимотее, ти си пиел од потокот на сладоста, и богомудро си ги напоил со богопознание и оние што сакаат топло да Го подражаваат Христа. Затоа си отишол при Него радосно, созерцавајќи ја пресветлата слава на Света Троица, и неизмерно…

Настани

Надлежниот архиереј во посета на Богородичниот храм во Ростуше

Восхитени од успенската благодат која го преобрази новиот ден со чудесна несекојдневна светлина, нашиот надлежен архиереј, митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј, и неговите гости, на покана од нашиот старец, архимандрит Партениј, го посети возобновениот храм посветен на Успението на Пресвета Богородица…