Ознака:Орден

Настани

Орденот „Претеча“ доделен на Рефик Пајкоски

Денес, 25 февруари 2019 година, игуменот Архимандрит Партениј го додели орденот „Претеча“ на господинот Рефик Пајкоски, доскорешен командир на полициското одделение во село Ростуше. Највисокото признание на Свештената Бигорска Обител се доделува на истакнати личности, кои со својот живот и…

Богослужби

(Видео) Претечевото славно Усекновение…

Блеска денес празникот што се собравме да го прославиме, исто како што блеска и самото име на оној што денес го чествуваме, зашто него Црквата го нарекла „Светилник на Светлината“. Но овој светилник не сјае со вештествена светлина, бидејќи таквата…

Слова на архимандрит Партениј

Во служба на првиот и најголем Христов монах

Поздравно обраќање на Старецот, Архимандрит Партениј, пред почетокот на сеноќното бдение во чест на Рождеството на Свети Јован Претеча и Крстител   Bаше Високопреосвештенство, преподобни и чесни отци, почитувани претставници на државната власт, возљубени во Христа, браќа и сестри! Со…

Богослужби

Архимандрит Партениј одликуван со орденот на Св. Наум Охридски од прв ред

Св. Климент Охридски, Свети Седмочисленици и Св. Вмч. Пантелејмон Славна е и преславна нашата долговековна историја и многубројни се нејзините творци, многубројни значајни имиња го осветлуваат нејзиниот тек. Но, среде тие светли имиња, можеби, најсилно сјаат имињата на превеликите отци…

Слова на архимандрит Партениј

Блеска со полн сјај живата Божја Црква

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандритот Партениј, на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир   Ваше Блаженство, Архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан,  Достојнопочитуван Претседателе на Република Македонија, г. Ѓорѓе Иванов, Достојнопочитуван Претседателе на…

Богослужби

Осветени конаците Горни и Источен Палат

Недела трета од Пасха. На светите жени Мироносици   рвите човечки усни кои ја објавија серадосната вест за Воскресението на Спасителот Господ Исус Христос беа усните на жените Мироносици, оние чиишто души беа миросани со бескрајната љубов Христова. Тие во…