Ознака:Р. Бугарија

Настани

Новинари од Бугарија во посета на Бигорски и на Свети Наум

Новинарите од Бугарија и од Македонија, кои беа учесници на првиот Викенд на Дијалог – новинари против предрасудите, посетија два од најзначајните манастири на Македонската православна црква. Во саботата домаќин им беше Неговото високопреподобие, Архимандритот Нектариј – Игумен на манастирот…

Настани

Посета на Претседателот на Р. Бугарија и на двајца митрополити на БПЦ

Навечерие на Неделата на простувањето Денес, во навечерието на Неделата на простувањето, по Божја промисла, Свештената Бигорска Обител беше удостоена со посетата на мошне високи и значајни претставници на бугарската држава и Црква. Имено, за прв пат во долгата историја…

Медиумите за нас

Българската патриаршия дари мощи на Македонската църква

Част от дарените реликви - Монитор   Българската патриаршия дари мощи на Македонската православна църква, съобщиха от Синодалната палата. Светините са предоставени на Бигорският манастир „Св. Йоан Кръстител“ и неговият метох „Св. Георги” в село Райчица, което се намира между…