Ознака:Рождество Христово

Богослужби

Царските Часови – најава за Рождеството Христово

Со своите преубави и боговдахновени богослуженија, Црквата Божја грижливо и таинствено нè воведува во великата тајна на Воплотувањето на Синот и Словото Божјо, очекувањето на народите, копнежот на срцата човечки. „Бог од Теман ќе дојде и Светиот од гората со…

Посланија

Божикно послание (2024)

† СТЕФАН,  ПО МИЛОСТА БОЖЈА,  АРХИЕПИСКОП  ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ,  ЗАЕДНО СО  СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД,  ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА,  ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА  ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ,  ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА  МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА –  ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА   …

Поучни словa

Даровите на задоцнетиот мудрец

Во деновите на цар Ирод, кога во скромна пештера близу Витлеем се роди Спасителот на светот Христос, во источните земји на небото заблеска сјајна и голема, до тогаш невидена ѕвезда. Ѕвездата сјаеше со блескава светлина и полека, но постојано, се…

Настани

Божикно Катче 2024 година

Вечниот Бог - трета верзија со Антониа, Ламбе и Златно славејче ПОУЧНИ СЛОВА Даровите на задоцнетиот мудрец Божикна приказна: Човекот и птиците Песната на Ангелите Слово на Рождество Христово Вистинското значење на Рождеството Христово За Рождеството Христово Зошто раѓањето Христово…

Поучни словa

Доаѓа едно Рождество, различно од другите

Мислам дека не е благоразумно да фрламе анатема кон сите наши усилби да го сочуваме православниот пристап кон Рождеството Христово, кон тој празник, спасителен за светот. Сѐ е добро и благословено, сѐ додека не се претвора во догма и не…

Богослужби

(Видео) Рождество Христово – Божик

Предвечниот Бог, Творецот на Небото и на Земјата, на ангелите и на луѓето, на животните и на растенијата, на просторот и на вековите, доаѓа да се роди на Земјата, да стане човек, за да го обожи човекот, та да стане…