Ознака:Вартоломеј

Богослужби

Божикни царски часови

22 декември 2018/4 јануари 2019 лето Господово Денес се раѓа од Дева Оној Кој во рака го држи сето создание; во пелени, како овоземен, се повива Оној Кој е недопирлив по природа; во јасли легнува Оној Кој во почетокот со…

Вести од светот

Ќе биде обновен византиски манастир од IV век, близу Трапезунт, Турција

Древниот православен манастир „Вазелон“, кој долги години беше запуштен, подложен на осквернување од вандали и предаден на уривање, најпосле ќе биде возобновен. Не се знае точната година кога манастирот бил основан, но научниците претпоставуваат дека датира некаде помеѓу 270 и…

Вести од светот

Ελπιδοφόρα και παρηγορητική δήλωση από την Κωνσταντινούπολη

Ανάμεσα των σκοτεινών νεφελών ακατανόητων και γεμάτων μίσους εκφράσεις αναχρονιστικού και, εννοείται, αντιχριστιανικού εθνικισμού, που τελευταία εξάλλου περιτύλιξαν τα Βαλκάνια, ενώ ταυτόχρονα, δυστυχώς, κάλυψαν και μερικούς εκκλησιαστικούς κύκλους, εχθές από τον Άγιο Πατριαρχικό Θρόνο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας της…

Вести од светот

Благонадежна и утешителна изјава од Константинопол

  Για ελληνικά πατήστε εδώ  Среде темните облаци на неразумни и полни со омраза изблици на анахрон и, се разбира, антихристијански нац(ионал)изам, што во последно време повторно надвиснаа над Балканот, а за голема жалост помрачија и одредени црковни кругови, вчера од…

Поучни словa

Патријаршиско послание за Рождеството Христово 2017

  † Вартоломеј по милоста Божја Архиепископ Константинополски на Новиот Рим и Вселенски Патријарх до сета полнота на Црквата благодат, милост и мир од родениот во Витлеем Спасител Христос *** Возљубени во Христа браќа и љубезни чеда, По Божјата благодат…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх се обрати на Собранието за Арктичкиот круг

Во своето главно обраќање на Собранието на Арктичкиот круг во Рејкјавик, Исланд, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, ја опфати суштината на ова Собрание како „одговорно размислување за судбината на земјата“. На Собранието присуствуваа повеќе од 2 илјади учесници од повеќе…