Ознака:Воведение

Медиумите за нас

Η εορτή των Εισοδίων με αγιορείτικη ευλογία στην Ι. Μονή της Παναγίας Πρέτσιστα

Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Μπίγκορσκι Θαυμαστός ο Θεός στα έργα Του, ο Οποίος από την αρχή των αιώνων θέλησε να ανακαινίσει τη φύση μας και να ενώσει την εικόνα Του – τον Λόγο Του – με την πληγωμένη και μολυσμένη…

Слова на епископ Партениј

Светоста – нашата цел

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Воведение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија, на сеноќното бдение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 4 декември 2023 лето Господово Во името на Отецот…

Посланија

Да не беше Пресветата, не ќе ја имавме ни Црквата, ни Светиите, ни спасението

Слово на Неговото Високопреподобие Архимандрит г. Антипа, Старец на карејската ќелија на Света Ана на Светата Гора Атонска, за празникот Воведение на Пресвета Богородица, изговорено на крајот од сеноќното бдение во Манастирот Пречиста Кичевска, на 4 декември 2023 лето Господово…

Богослужби

Празникот Воведение прославен со светогорски благослов во Манастирот Пречиста

Ако дрвото се познава по плодот и ако секое добро дрво раѓа добар плод, како тогаш Мајката на самата Добрина и Родителката на вечната Убавина, да не ги надмине со својата неспоредлива убавина и добрина сите земни и надземни добра?…

Богослужби

Воведението на Пречистата прославено во Манастирот Пречиста Кичевска

Како да не ја воспеваме и славиме Пресветата Богородица Марија, преку која се извршија најголемите тајни од Божјиот домострој за спасението на човекот! Таа денес како тригодишно дете се воведува во Храмот ерусалимски од своите свети родители Јоаким и Ана,…

Слова на епископ Партениј

Воведението на Пресвета Богородица ни ја открива целта на нашето суштествување

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за празникот Воведение на Пресвета Богородица, изговорено на Светата Литургија во Манастирот Пречиста Кичевска, на 4 декември 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и…