Ознака:Житие

Поучни словa

Еден чудесен живот поминат во смирение и трпение

Ги љубам оние што Мене Ме љубат, и кои Ме бараат ќе Ме најдат (Изреки 8, 17) и ќе ги прославам оние што Мене Ме прославуваат (1 Цар. 2, 30) – вели нашиот премудар и човекољубив Господ. А Он е…

Поучни словa

Житие на преподобниот, богоносен и рамноапостолен отец наш Наум Охридски Чудотворец

Свети Наум Охридски Ете, браќа, ви го претставуваме ова свето Житие, за да не остане без помен презвитерот Наум, братот, другарот и сострадалникот на блажениот Климент, со кого тој претрпе многу беди и страдања од еретиците. Овој преподобен и свет…

Поучни словa

Житие на Светиот Свештеномаченик Еразмо Охридски Чудотворец

Овој громогласен благовестител на Богочовекот Христос и на Неговото спасоносно Евангелие, е по потекло од Антиохија Сириска и живеел во времето на царевите Диоклецијан (284-305 г.) и Максимијан (286-305). Уште од млади години тој се разгорел со љубов кон Христа…

Настани

Дебарско-кичевската епархија торжествено го прослави споменот на Св. Варлаам Охридски

Со мудрост и благочестие, со вера и усрдно служение, ти достигна архипастирски чин.  Во Охрид не остави да угасне делото на Климента и Наума, просветувајќи во православната ни вера. Го утешуваше своето паство во бедите од агарјаните. Демонските примки не…

Здравко Пено

Основи на православната вера – XIV дел

Житија на Светиите Подвижништво Меѓу христијаните засветлија и великите подвижници, кои останаа запаметени по големите добродетели и подвиг: постот, доброволното умртвување на страстите, молитвеното тихување итн. Постојат разни дарови на подвижништвото со кои Светиите засветлија на небото на Црквата. Преподобни…

Поучни словa

Прекрасното житие за преподобниот отец наш Виталиј Монах

Преподобен Виталиј Александриски Преподобниот Виталиј Александриски бил монах во манастирот на преподобниот авва Серид. Дошол во Александрија за време на светителството на Свети Јован Милостив, Патријарх Александриски (609-620). Преподобниот Виталиј, кога достигнал старост (околу 60 години), се осмелил да земе…