Ознака:1000 години

Настани

Премиера на документарецот за Бигорски

Возљубени наши читатели,Пријатели, почитувачи, браќа и сестри, Со особена радост ве известуваме дека во петок, на 15 април, во 20 ч. ќе се одржи онлајн премиерата на новиот документарен филм за Светата Бигорска Обител, насловен како „1000 години – Сведок…

Медиумите за нас

Премиера на документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“, посветен на Бигорскиот манастир

Документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ ќе се емитува на МТВ на 15 април 2022, со почеток во 19:30 часот. Истовремено ќе биде достапен за гледање и на официјалниот YouTube канал на Бигорскиот Манастир. Линкот за гледање ќе биде…

Медиумите за нас

Каров за МИА: „1000 години сведок на Светлината“ е филм за љубовта, постоењето, духовната преобразба

На секои илјада години во Бигорскиот манастир процутува по еден цвет, којшто сведочи за една друга убавина, не од овој свет. Тоа е токму оној петтиот елемент кој им дава потекло на сите оние познати четири елементи, тоа е онаа…

Медиумите за нас

Документарецот за Бигорскиот манастир е филм за љубовта, постоењето, духовната преобразба

„1000 години сведок на Светлината“ е документарен филм за Бигорскиот манастир по повод големиот јубилеј на манастирот, којшто го доловува духовниот монашки континуитет низ вековите. Во интервју за МИА режисерот на филмот, Илија Ико Каров, вели дека овој филм говори…

Настани

„Епископ Партениј, Игумен Бигорски, 25 години монах и свештенослужител“

Епископ Партениј, Игумен Бигорски: 25 години монах и свештенослужител Почитувани љубители на Бигорската Обител, На голема радост на нашата монашка заедница, деновиве од печат излезе новото книжевно издание на Свештената Бигорска Обител, подготвувано изминатава година: „Епископ Партениј, 25 години монах…

Настани

Документарен филм на МТВ за Бигорскиот Манастир

Почитувани наши читатели, По повод великиот јубилеј на Свештената Бигорска Обител: 1000 години од нејзиното основање, Македонската телевизија подготви документарен филм за Бигорски. Во продолжение ви го предлагаме краткиот вовед од авторите на филмот, а потоа и самиот документарец: „Вистински…