Ознака:Архимандрит Нектариј

Настани

Посета на Митрополитот Тимотеј

Вчера попладнето, Светите славни и сефални Апостоли ни приредија уште едно духовно веселие – во посета на нашата Обител ни го донесоа нашиот возљубен архипастир, Митрополитот г. Тимотеј, кој беше придружуван од игуменот на Свештената Обител на Свети Наум Охридски,…

Посланија

Слово на Неговото Високопреподобие Архимандрит Нектариј на промоцијата на зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенства, Многупочитуван оче Партение, Браќа монаси и монахињи, Драги отци и почитувани гости, Вечерва сме овде заедно да Го прославиме Бога во Неговото величествено дело. Славиме, еве,…