Ознака:Бадник

Богослужби

Божикни озаренија во Бигорски

Витлеем ни го отвори Рајот; дојдете да ја видиме храната што во него тајно ја најдовме; дојдете да ја примиме рајската храна во пештерата. Таму се појави корен од кого, без наводнување, изникна опростување; таму се најде неископан кладенец, од…

Божик

Една Божиќна ноќ

Беше тоа некогаш многу одамна, кога никој од вас сеуште не беше роден - започна да раскажува дедото. Наташа седеше заедно со останатите деца, кои запирајќи го здивот, ги слушаа прекрасните бајки за Снежана со сините очи, за ковачот Вакул…

Слова на епископ Партениј

Да Го заклучиме Христа во нашите срца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Бадниковата вечер во големиот манастирски синодикон, при пеењето на Божикните каланди Високопреподобни отци, Сепреподобни и преподобни монаси и монахињи, Драги браќа и сестри во Христа, Добро ни дојдовте во нашата…

Настани

Божикни каланди кај Старецот Епископ г. Партениј

Во претпразничниот амбиент на Бигорскиот Манастир, под звезденото небо на Бадниковото навечерие, вчеравечер се случи едно прекрасно музичко и молитвено собитие. Имено, певците и оркестарот од реномираниот хор по источно-православно пеење и музика „Митрополит Козма Пречистански“ од Кичево, со своите…

Богослужби

Царските Часови – најава за Рождеството Христово

Со своите преубави и боговдахновени богослуженија, Црквата Божја грижливо и таинствено нè воведува во великата тајна на Воплотувањето на Синот и Словото Божјо, очекувањето на народите, копнежот на срцата човечки. „Бог од Теман ќе дојде и Светиот од гората со…

Настани

Божикно Катче 2024 година

Вечниот Бог - трета верзија со Антониа, Ламбе и Златно славејче ПОУЧНИ СЛОВА Даровите на задоцнетиот мудрец Божикна приказна: Човекот и птиците Песната на Ангелите Слово на Рождество Христово Вистинското значење на Рождеството Христово За Рождеството Христово Зошто раѓањето Христово…