Ознака:Бигорски Манастир

Настани

Сеќавање: 20 години од преосветувањето на Бигорскиот храм

На денешен ден, на споменот на светиот свештеномаченик Јеротеј Атински и на преподобниот отец наш Павле Простиот, пред точно 20 години беше извршено свеченото преосветување на бигорскиот храм на Чесниот Претеча и Крстител Јован. Три години по почетокот на обновата…

Соопштенија

Бигорскиот сајт веќе достапен и на англиски јазик

  Возљубени пријатели, Со особена радост ви соопштуваме дека, како што ветивме после објавувањето на грчката јазична верзија на нашиот сајт, со Божја помош е завршена и верзијата на англиски јазик. Споделувањето е чин на љубов. ;) Редакцијата

Бигорски манастир

Едно „чудно“ поклонение во еден скриен дијамант на Православието

Почитувани читатели, Објавуваме еден текст што еден поклоник од Грција, млад теолог, ни го испрати и го сподели на својот фејсбук профил, кој скоро го посети нашиот Манастир. Внатре тој ги открива своите впечатоци од престојот во Манастирот и нè почести…

Медиумите за нас

Бигорският манастир – късче от рая

Наркозависими момчета получават втори шанс за живот в светата обител   Преди няколко броя в "Стандарт" ви разказахме за посещението на председателя на Народното събрание в Бигорския манастир и Македония. Запознахме ви с историята на древната света обител. Днес отново…

јуни

† Праз. на чуд. икона Достојно ест – бдение во свештениот Бигорски манастир

11 ЈУНИ 1. Празнување на чудотворната икона Достојно ест. На 11/24 јуни се празнува иконата “Достојно ест” заради чудото кое се случило пред неа во времето на патријархот Никола Хрисоверг (983-996). Во близина на светогорскиот манастир Пантократор се наоѓа голема…

Слова на архимандрит Партениј

Благиот и благодатен монашки лик на славниот Бигорски игумен – ктитор, архимандрит Арсениј

Излагање на Неговото Високопреподобие, архимандрит Партениј, на свечената Академија во свештената Бигорска обител на 27 јуни 2014 година, по повод 175 години од упокојувањето на игуменот Арсениј Бигорски Обраќањето на архимандрит Партениј Ваше високопреосвештенство, архипастиру на оваа богочувана Дебарско-кичевска епархија,…