Ознака:Блудниот син

Настани

Великопосно катче

ВИДЕО Сега е Свет и Велик Пост - Ансамбл „Македонија“ Текст на песната: Сега е свет и Велик Пост, сега се свети денови, Кога во црквите служат и свештениците пеат, Читаат “Свети Боже” и свето Евангелие; Кој го чита се…

Поучни словa

Параболата за блудниот син: евангелие во Евангелие

Митрополит Дебарско-кичевски и Плаошки, г. Тимотеј Во името на Отецот и Синот  и Светиот Дух! Драги браќа и сестри! Од денешното Евангелско четиво научивме колку Бог им се радува на грешниците кои се каат. Исто така, ќе видиме колку ги…

Поучни словa

Покајанието како љубов – Примерот со Св. Марија Египетска

Насловот, можеби, некако зачудува или остава многу прашалници. Сме навикнале да зборуваме за покајанието и за него имаме прочитано многу. Исто така, сме слушале и читале многу за љубовта. Два многу значајни термини, две многу важни реалности во нашиот духовен…

Богослужби

„Недела на блудниот син“ во Рајчица

Побрзај да ми ги отвориш татковските прегратки, зашто блудно го потрошив сиот мој живот, јас што го гледам неисцрпното богатство на Твоите добрини, Спасителу. Не презирај го сега моето осиромашено срце, зашто кон Тебе, Господи, умилно викам: Згрешив Отче, на…

Слова на епископ Партениј

Заблудата на паднатиот човек за светот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено во Неделата на блудниот син, во манастирската трпезарија во Рајчица, на 28 февруари 2021 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Чесни отци, Преподобни сестри монахињи, Возљубени…

Блудниот син

Недела на блудниот син

Враќањето од прогонство Во третата недела од подготовката за Великиот Пост, ние ја слушаме параболата за блудниот син (Лука, 15,11-32). Параболата и химните што се пеат тој ден зборуваат за покајанието како за човеково враќање од самоволно прогонство. Дознаваме дека…