Ознака:Божикни пакетчиња

Настани

Величествен Божикен и Новогодишен мјузикл во Кичево

Рождеството Христово е празник чиешто торжество започнува уште во навечерието на Бадник и продолжува сѐ до неговото оддание. Тоа е празник кој е нераскинливо поврзан со нашиот народ, нашата култура и длабоко е присутен во начинот на живот, врежан во…

Медиумите за нас

(ФОТО) Вчера вечер на плоштадот во Кичево светлиот дух на Божик го озари Епископот Партениј со неговата посета

Во магичниот амбиент на плоштадот во Кичево, под светлечките украси и ѕвездено небо, една вечер се претвори во вистинска волшебна атмосфера, богата со духовност и радост. Светлиот дух на Божик, во чест на Христовото Раѓање, нашето спасение, ги оживеа срцата…

Настани

Подароците од Германија – радост за децата во Бигорски

Прекрасните подароци од Германија, што со многу љубов беа приготвени и испратени во нашиот манастир, разбудија многу радост и ги стоплија со љубов детските срца. Како една мала претходница и најава на серадосното божикно ликување, денес Бигорски се исполни со…

Настани

Германско училиште подари пакетчиња за деца за Божик во Бигорски

Во исчекување на празникот на мирот Божји и на ангелската радост - Рождеството Христово, училиштето Schuelerhort Comeniusschule од Хановер, Германија, ѝ испрати на нашата Света Обител околу триесетина божикни пакетчиња за деца. Управата на училиштето и родителите, а особено дечињата,…