Ознака:Екологија

Вести од светот

Празникот на Индиктот во Фанар

Со особено торжество, согласно долговековниот црковен ред и предание, во средата, 1-ви септември, во Вселенската патријаршија беше празнуван почетокот на Индиктот и Соборот во чест на Пресвета Богородица Памакаристос, чија света икона се чува во чесниот Патријаршиски храм. Денешниот ден,…

Слова на епископ Партениј

Беcомачноста на нашето време

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Петтата недела по Педесетница, изговорено на Светата Литургија, по читањето на Евангелието Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Денес, мили мои, од светото евангелско…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј го отвори Меѓународниот симпозиум за екологија

Во организација на Првопрестолната Црква на Православието, во Атина и островите Спецес и Хидра     Вселенскиот Патријарх Вартоломеј го отвори Меѓународниот симпозиум за екологија „За позелена Атика: Запазување на планетата и заштита на нејзините жители“, во текот на свеченоста…