Ознака:Хиротонија

Медиумите за нас

Честитка од З.Г. Брзовец до Архимандритот Партениј

Раководството на Здружението на граѓани „Брзовец“ испрати честитка за изборот на игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј за викарен епископ на Дебарско-кичевската епархија. Во писмената порака, меѓу другото, се нагласува дека Тресончани, како во минатото, така и во иднина, ќе…

Настани

Бигорската обител го пречека својот духовен татко како новоизбран епископ

Со серадосно ликување, Светата Бигорска Обител, заедно со притекнатите верници, достоинствено го дочека својот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, кој денес едногласно беше избран за нов епископ од страна на светите архијереи на Свештениот Синод на МПЦ-ОА. По повод свечениот…

Медиумите за нас

Игуменот на Бигорскиот манастир, отец Партениј, избран за нов епископ на МПЦ-ОА

На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран за нов епископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија. Скопје, 21 мај 2020 (МИА) – На денешната седница на Светиот…

Настани

Нашиот Старец, Архимандрит Партениј, избран за епископ

Денес, Светиот Апостол и Евангелист Јован Богослов, којшто во црковното предание е нарекуван уште и „Апостолот на љубовта“ и чијшто спомен го славиме, си избра еден нов апостол на љубовта Христова, удостојувајќи го нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј, да…

Настани

Хиротонија на епископот Полјански г. Јаков

  Древниот, историски манастир на Покров на Пресвета Богородица и на Свети Леонтиј во с. Водоча, вчера посведочи уште еден благодатен настан. Во тој прекрасен паметник на верата и богољубието на нашиот христијански народ, пред огромното мноштво верници, претставници од…

Поучни словa

Обраќање на Неговото Блаженство, г. г. Стефан, до новоустоличениот епископ

Ваше Преосвештенство, возљубен собрату во Христа,  На празникот, кога ги чествуваме сите македонски светители и на денот кога ја одбележуваме 45-годишнината од возобновувањето на ОА како МПЦ, еве уште една радост за нашиот благочестив народ и за нашата небоземна Црква.…