Ознака:Игумен Арсениј

Настани

Реставриран бигорскиот литиен крст од 1812 година

Предна страна на бигорскиот литиен крст од 1812 година Во пресрет на светлото и славно Христово Воскресение, заврши целосната реставрација на бигорскиот литиен крст од 1812 година и на двете странични рипиди (херувими). Овој прекрасен комплет за литии е изработен…

Настани

Бигорски доби на дар уметнички слики од ќелијното училиште и владиката Козма Пречистански

Нашата Свештена Обител вчера беше почестена со две прекрасни уметнички слики, подарени од благочестивото семејство Јотови од Плевен, Бугарија. Станува збор за портрет на нашиот многу значаен дебарски владика Козма Пречистански (1836 - 1916), роден во с. Орланци, Кичевско, и…

Богослужби

Ктиторска вечерна

Пастиру на Охрид, радувај се, најсвештен подвижнику на Бигорската Обител! Радувај се, ја основа славно за веки, Јоване преблажени, дебарско пофалбо!   (Величание за Свети Јован Дебранин, Архиепископ Охридски) Молитвеното ликување во Бигорската Обител во чест на Претечевото славно Усекновение,…

Настани

Радосниот детски одек на вториот летен камп по веронаука

Со молитва и дружба, послушанија и забава, помина и вториот летен камп по веронаука во нашите свештени обители Бигорски и Рајчица. Над триесетина дечиња, овој пат повеќето од Битола и Велес, имаа можност пет дена, преку разни активности и часови…

Настани

Одбележан јубилејот за архимандрит Арсениј Бигорски († 1839)

Со бескрајна благодарност и многу голема почит кон делото на славниот бигорски игумен и ктитор, архимандрит Арсениј, Бигорската свештена обител молитвено го одбележа 175-годишниот јубилеј од неговото блажено преселување во небесните обители со заупокоена света Литургија, проследена со панихида за…

Слова на архимандрит Партениј

Благиот и благодатен монашки лик на славниот Бигорски игумен – ктитор, архимандрит Арсениј

Излагање на Неговото Високопреподобие, архимандрит Партениј, на свечената Академија во свештената Бигорска обител на 27 јуни 2014 година, по повод 175 години од упокојувањето на игуменот Арсениј Бигорски Обраќањето на архимандрит Партениј Ваше високопреосвештенство, архипастиру на оваа богочувана Дебарско-кичевска епархија,…