Ознака:Капернаум

Слова на епископ Партениј

Верата на римскиот стотник и верата на денешните Христијани

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, за Четвртата недела по Педесетница, изговорено на Светата Литургија во храмот на Светите Апостоли Петар и Павле во с. Галичник, 18 јули 2021 лето Господово Во името…

Слова на архимандрит Партениј

Верата на стотникот и верата на предците наши

Слово на Неговото Вископреподобие, Архимандрит Партениј, за Четвртата недела по Педесетница, во храмот „Свети Петар и Павле“ во Галичник Неизмерно Му благодарам на Бога што ме удостои повторно да отслужам Света Литургија во овој прекрасен храм и во ова преславно…