Ознака:Кнежински манастир

Настани

Месната заедница од с. Кнежино испрати честитка до отец Партениј по повод неговиот избор за владика

Честитка до нашиот Старец, Архимандрит Партениј, по повод неговиот избор за епископ Антаниски, деновиве упати и Месната заедница од с. Кнежино, којашто ја пренесуваме во целост: До БИГОРСКИ МАНАСТИР „СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ“с. Ростуше 1254 Маврово, Маврови Анови - За Архимандрит…

Богослужби

Победоносна радост во Кнежинскиот манастир

Низ сите векови, следбениците Христови се одликувале со голема храброст и покрај тешките времиња во ерата на гонење на светата Црква. Но Спасителот Христос не' предупредил на сето тоа, кажувајќи ни ги следниве зборови: „И ќе бидете намразени од сите…

Богослужби

Победоносна закрила во Кнежинскиот дом на Св. Георгиј

Откако најдовме прибежиште во твојата брза и непобедлива заштита, Христов страдалнику, ние верните кои те воспеваме, молиме да се избавиме од вражјите соблазни, и од секакви несреќи и опасности за да викаме: Радувај се, великомаченику Георгие! (Кондак на Св. Георгиј)…

Настани

Прославен големиот Јубилеј: 50 години автокефалност на МПЦ-ОА и 50 години од формирањето на Дебарско-кичевската епархија

Додека адот плачеше што гробот е отворен, Марија им викаше на скриените апостоли: Излезете, работници на лозјето, проповедајте ја веста за Воскресението: Воскресна Господ, Кој на светот му дарува милост голема седален глас 6-ти во Недела на Утрена Веста за…

Настани

Посета на Кнежинскиот манастир

Денес сестринството на Рајчичкиот манастир заедно со својот возљубен старец, Архимандрит Партениј го посети Кнежинскиот манастир посветен на Св. Георгиј Победоносец, каде со благослов и помош на Митрополитот Дебарско- кичевски Тимотеј благочестивата и посветена до крај сестра Драгица Велјановска со…