Ознака:Монографија

Настани

Промоција на книгата „Иконата на Бистра: Закрилник на Православието“

Своевиден летопис за поновата историја на Бигорскиот Манастир Богодоличното славје на Бигорската слава во чест на Усекновението на пречесната глава на Свети Јован Крстител, годинава беше збогатена и со еден прекрасен настан – промоција на монументалното дело, монографијата „Иконата на…

Настани

Известување за Бигорскиот зборник – „20 години возобновено монаштво“

Ги известуваме сите заинтересирани дека Бигорскиот зборник на текстови, кој беше објавен по повод 20 – годишнината од возобновата на монашкиот живот во Бигорскиот манастир, е всушност една импозантна збирка од монашки и стручни текстови на македонски јазик, со превод…

Посланија

Слово на Неговото Високопреподобие Архимандрит Нектариј на промоцијата на зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенства, Многупочитуван оче Партение, Браќа монаси и монахињи, Драги отци и почитувани гости, Вечерва сме овде заедно да Го прославиме Бога во Неговото величествено дело. Славиме, еве,…

Посланија

БИГОРСКИ – ПРЕСТОЛНИНА НА МОНАШТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА

Слово на Проф. д-р Ратомир Грозданоски протоѓакон,на промоцијата на Зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“ Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенства и Преосвештенство,драг игумене на Бигорската обител г. Партениј, со бигорското братство…

Посланија

Кратко обраќање на академик Цветан Грозданов на промоцијата на зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Ваше Блаженство, Високопреосвештени Архиереи, меѓу кои и мојот епархиот, Митрополит Тимотеј, Високопреподобен игумен и Архимандрит Партениј, Ја користам оваа прилика за да им го честитам јубилејот на преподобните монаси и…