Ознака:Независност

Соопштенија

Честитка по повод Денот на независноста

Бигорски Манастир „Св. Јован Крстител“ Она што е воздухот за телото, тоа е слободата за човечката душа. Колку еден народ има поразвиено самосознание, толку повеќе тој ја цени слободата. (Ив. С.) 8ми септември 1991 година ја возгласи на целиот свет…

Слова на архимандрит Партениј

Зависниот од Христа – вистински слободен

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Втората недела по Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија, 30 јуни 2019 лето Спасителово   Мили мои, од денешното свето Евангелие чувме како нашиот Спасител, Господ Исус Христос, ги повикал Своите први апостоли, рибарите.…

Вести од светот

САД на страната на Вселенската Патријаршија за украинското прашање

Портпаролот на Државниот Секретар на САД, Хедер Науерт, денес даде изјава во поглед на верските слободи во Украина. „Соединетите Американски Држави силно ги поддржуваат верските слободи, вклучувајќи ја и слободата на членовите на групите да ја држат својата религија согласно…

Соопштенија

Честитка по повод Денот на независноста

Она што е воздухот за телото, тоа е слободата за човечката душа. Колку еден народ има поразвиено самосознание, толку повеќе тој ја цени слободата. Ив. С. 8ми септември 1991 година ја возгласи на целиот свет вистината дека Македонија е достојна…